Şeyh Abdurrahman Tahi Hz. (ks) Kimdir Hayatı ?

Altın Silsile

Altın Silsile

Aslen Siirt’in kazası Şirvan’ lıdırlar. Babaları Molla Mahmud namında Gavs’ı Hizani’nin (Seyyid Sıbgatullahi Arvasi) müridi idi.

Hicri 1249’da dünyaya gelirler. Ömürlerinin büyük bölümü Hizan’ın bir köyü olan Tağ’da geçtiğinden köyün ismine atfen Seyda-i Taği namıyla şöhret bulmuş, sonradan Norşin’e yerleşiyorlar ve orada vefat ediyorlar.

Önceleri meşhur Sipikan aşiretinden olan Molla Resuli Sipiki’nin yanında okurlar, sonra da Molla Abdurrahmanı Melekendi’nin (Melekend, Bulanık’ın bir köyüdür) yanında okurlar.

Seyda-i Taği evvela Kadiri tarikatına girmiş ve Kadiri Şeyhlerinden olan Şeyh Abdulbariyi Çilçaki’nin (Çilçak, Hizan’ın bir köyüdür) yanında amel ederler. Ayrıca o zamanlar Gavs-ı Hizaninin münkiri idi…

GAVS-I HİZANİYE İNTİSABI

Seydanın Gavs-ı Hizaniye teslim oluşu ilginçtir. Olay şöyle olur; Seydanın bulunduğu köy olan Tağ’da halk, tümüyle kadiri tarikatına mensup, bir kişi hariç; bu zat Süleyman Efendi adında Gavsi Hizani’nin sofusudur. Seyda zaman zaman bu sofu ile latife eder; “Süleyman efendi, Gavsın nasıl? Neler yapıyor?” gibisinden laflar ederdi. Süleyman efendi de bu sözlere içerlendiği halde Seydaya olan saygısından, “Aman efendim elini öpeyim bana ne dersen de, mürşidime deme!” diye geçiştirirdi. Yine bir gün Süleyman Efendi Gavsın ziyaretine gider gelir. Seyda bunu duyar ve bir müddet sonra Süleyman Efendiyi görünce yine takılarak “Süleyman Efendi Gavsın nasıldı, neler yapıyor?” diye konuşunca Süleyman Efendi de;

“Ah Seyda keşke sen, bizimle Gavsın köyü arasında bir köprü mahiyetinde olan şu Karasuyu geçsen de Gavsımın neler yaptığını bir görsen!” diye karşılık verir. Bu cevap seydanın beyninde müthiş bir etki yapar ve aklından çıkmaz. Akşam olur uyku yok, nihayet dayanamaz ve yarı gece yatağından kalkarak doğruca Süleyman efendinin evine… Kapıyı çalar:
“Süleyman efendi, Süleyman efendi!” ev sahibi şaşkınlık içinde yataktan kalkar:
“Hayırdır Seyda, gecenin bu saatinde?” Seyda:
“Efendi senin Sözlerin aklımdan çıkmıyor mürşidini mutlaka görmem lazım kalk gidelim.”
“Aman Seyda gecenin bu saatinde? Hiç olmazsa yarını beklesen de gündüz gözü ile gitsek?” Seyda:
“imkansız yarını bekleyemeyeceğim” der. Ve nihayet giderler, varış ve Gavs’ın huzuru… Seyda oturur seyre başlar. Gavs’tan çıt yok bu sessizlik tam kırk gün devam eder. Seyda’da bu zaman zarfında en ufak bir sıkıntı yok. Nihayet kırkıncı gün “Molla Abdurrahman hoş geldin! Hayırdır İnşaallah?” diye Gavs sohbete başlar, Seyda da “Kurban Gavs’a geldik” diye karşılık verir ve oluş…

Seydanın asıl seydalığı Gavsın vefatından sonra başlar. Şeriata o kadar bağlanırlar ki, en ufak bir ayrılığa bile tahammülleri olmaz. Sünnet ittibaları dillere destan. Bu dini mubinin Bid’at ve hurafelerle donanmaması için ehli ilme yönelir ve talebe yetiştirirdi. Nihayet öyle öğrenciler yetiştirir ki, bilgi seviyeleri dillerde… 0 günkü durumu üstat Bediüzzaman’dan okuyalım :

“Hem o nahiyemiz olan Hizan kazasına tabi İsparitte birdenbire meşhur Seyda namında Şeyh Abdurrahmani Taği’nin himmeti ile o kadar çok talebe ve hocalar ve alimler çıktılar ki, bütün Kürdistan onlarla iftihar eder, bir şekil aldığı zaman, içlerinde münazari ilmiyye ve pek büyük bir himmetle ve pek geniş bir daire-i ilim ve tarikat için de öyle bir vaziyet hissediyordum ki, güya yeryüzünü fethedecek bu hocalardır…” (Emirdağ Lahikası c.l, sh: 53)

Reklamlar

Mart 23, 2012 tarihinde Nakşibend - Nakşibendiyye, Şeyhler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: